Egészségügyi hatásai a vízipipázásnak:
Először is le kell szögezni, hogy a vízipipázás, mint a dohányzás egyik fajtája mindenféleképpen káros hatással van az emberi szervezetre, főleg 18 év alatti fiatalok esetében. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy mennyire káros. Van például a cigaretta, a pipa és a vízipipa amik még a legelterjedtebbek. Mindegyik dohányzás egy formája, így mindegyik károsnak mondható, még is oly sokan hódolnak ezen szenvedélyüknek. Jelenleg sok helyen közzétett WHO-s dokumentumra hivatkoznak a legtöbben, amikor azt állítják: A vízipipázás a legkárosabb dohányzási forma és sokkal károsabb a cigarettánál. Ezen dokumentum nem tartalmaz pontos mérése eredményeket, csupán feltételezésekre, becslésekre alapoz. Így ezen dokumentum és a WHO nem tudja kijelenteni biztosan, hogy a vízipipázás károsabb lenne a cigarettázásnál.
Mint minden dohányzási forma ez is fokozza a tüdőmegbetegedések esélyét, nehezíti a szervezet normális oxigén háztartásának biztosítását és a nikotin szintet is megemeli a szervezetben. Ezek az általános jellemzők.
Érzékelés és tudatosság
A vízipipát többen tekintik kellemesebb dohányzási formának, mint a többit. Ez annak köszönhető, hogy az aromás dohányoknak kifújás után is nagyon kellemes gyümölcsös vagy ízesítésnek megfelelő illata van. Azonban a legfontosabb tényező, hogy maga a füst is ízes, ami szokatlan egy átlagember számára. A dohány ami a kerámiába kerül egy cukrozott massza lényegében véve. Cukor, méz, aroma, glicerin az alap összetevői a melasznak, amibe az aprított és előkezelt dohánylevél bekerül. A pipások gyakran szokták a vizet valami másra cserélni a tartályban és így még egyedibb vagy éppen erősebb ízt tudnak elérni. Egyik ilyen kedvelt ital a bor. Bort töltenek a vízipipába és szőlős dohányt tömnek hozzá a dohánytartó tölcsérbe. Így egy nagyon finom édes és boros ízű füstöt kapnak. Ilyen trükkökkel lehet fokozni a vízipipázás élményét.
Cigarettában lévő vegyi anyagok közül a fontosabbak:
(Kattints rá a nagyobb méretért!)
Nikotin: A víz részben katalizálja és részben elnyeli. Azonban egyes professzorok feltételezései alapján a maradék nikotin mennyiség is képes függőséget kialakítani. Azonban érdekes módon egy vízipipás akár 1 hónapot is kibír gond nélkül, hogy ne tömjön egyet, míg a cigarettásoknál már az 1-2 napos időintervallum is soknak számít.
Tar/Kátrány: A vízipipa dohány nem tartalmaz kátrányt. Kátrány keletkezik, amikor vízipipa dohány égett és kezd elszenesedni, feketedni. Így a vízipipa dohányosok tüdeje is ki van téve a barna, ragadós anyagnak, amely növeli a rák, tüdőtágulás, és egyéb egészségügyi problémák kockázatát. Azonban amikor már szenesedik a dohány, általában a kör véget is ért, így a magasabb kátrány tartalmú elszenesedett dohányt nem szívjuk tovább. Továbbá a víznek a sárgás színét az abban kiszűrt kátrány adja nagy részben.
Szén-monoxid: Szén-monoxid: Színtelen, szagtalan gáz, amely az emberekre mérgező. A termelt mennyiség számos tényezőtől függ, többek között a dohány fajtájától, a faszén típusától és a tömési technikától. Akkor nagyobb a CO mennyisége, ha a levegő gyorsan halad el a szén mellett és így nem tud tökéletesen elégni. Ez csökkenthető ha több nagyobb lyukat teszünk az alufóliára.
Cigaretta hátrányai általánosságban:
- Romlik a szaglás fokozottan
- Cigaretta füst szaga nehezen szedhető ki a bőrből és textilekből
- Kellemetlen szag zavarja a körülöttünk lévő nem cigarettázókat
- Száraz dohány ég (Több kátrány, más kémiai reakciók)
- Forró füst (Torokbántalmak, száj ártalmak)
- Bárhol rá lehet gyújtani (Egyes városokban ezzel törvényt is szegünk)
- Egy nap akár 1 dobozt (21 szál) is el lehet szívni
- Hamis téves érzetet kelt egy idő után (hol nyugtató, hol felpörgető)
Vízipipa hátrányai általánosságban:
- Egyes dohányoknak émelyítően erős, édes illata van
- Éhgyomorra vagy túl nagy evés után rosszul lehetünk tőle
- Füst vízpárát tartalmaz
- Ritkán, főleg csak otthon, teázóban lehet rágyújtani
- Egy tömés 30-90 perc között lehet
- Több füst a jut a szervezetbe
- Szén magasabb hőfokon izzik (Más kémiai reakciók)
Konkrétan nem jelenthetjük ki, hogy a cigaretta vagy a vízipipa a kevésbé káros, ha a másikhoz viszonyítjuk, mivel egyrészt nincsenek számszerű adatok, másrészről pedig nagyon eltérőek a dohányzási szokások. Van aki hetente csak 1x töm, ami a téves dokumentumok alapján 100 száll cigarettának felel meg. A cigizők közül van aki naponta 1 dobozzal elszív, az heti szinten megközelítőleg 150 szál. A füst összetétele alapján pedig a vízipipa a kevésbé káros, tehát ez esetben a vízipipa nyer fölényesen. Ha viszont valaki heti 2-3x töm, akkor megközelítőleg szerintem egál, döntetlen lenne. Ha többet, akkor a cigarettás lenne egészségesebb. Egyszóval ebben a kérdésben nem lehet pontos és biztos döntést hozni.
Mindenki úgy vízipipázzon ahogy jólesik, azonban érdemes tartani az ön kontrollt is.
Vízipipa | Használata | Hatásai | Blog | Vásárlás | Képgaléria | Fórum | Weblap | Sitemap | Kapcsolat